Merkez Bankası Net Rakam Verdi: İşte Temmuz’da Memur ve Emekliye Yapılacak Zam

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon, milyonlarca maaşlı çalışan ve emeklinin hayat kalitesinde büyük bir kayıp yaşanmasına neden olmakta. Bu kaybın bir nebze olsun telafi edilmesi amacıyla emekli ve memurların gözü Temmuz ayında açıklanacak enflasyon farkına çevrilirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB), konuya ilişkin dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Haziran ayı için Piyasa Katılımcıları Anketi’ni kamuoyuna sunan TCMB, bu raporda TÜİK tarafından 3 Temmuz’da açıklanması beklenen haziran ayı enflasyon verisine ilişkin yüzde 2.52’lik tahminde bulundu.

Emekli ve memur zamları için referans teşkil edecek 6 aylık enflasyon farkı, 3 Temmuz’da duyurulacak veri ile kesinlik kazanacak. Mayıs ayı itibarıyla 5 aylık enflasyon farkı toplamı yüzde 22,72 olarak belirlenirken, yapılacak haziran eklemesi ile birlikte enflasyonun yüzde 25 seviyesinde duyurulması bekleniyor.

MEMURLAR DAHA DÜŞÜK ZAM ALACAK

Beş aylık dönemdeki enflasyon farkı ve yüzde 10 toplu sözleşme zammıyla birlikte memur ve emekli memur aylıklarında şu ana kadar yüzde 17,32 oranında artış yapılması kesinleşmiş durumda. Son ay eklenecek verilerle birlikte milyonlarca memur ve memur emeklisinin toplam zam oranının yüzde 20 olarak duyurulması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri içinse zam oranının yüzde 25 olarak açıklanması muhtemel gözükmekte. Halihazırda 22.72 olan enflasyon farkına eklenecek son ay verisiyle birlikte yüzde 25’e yaklaşması beklenen enflasyon farkına, herhangi bir ek zam yapılması ise beklenmiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yönetiminde parasal sıkılaşma adımlarını takip eden ve son aylarda eksen değişikliği yaşayan Türkiye ekonomisinde, yakın gelecekte herhangi bir seçim yapılmayacak olması da iktidarın emekli ve memura yönelik ek zam müjdesi verme ihtimalini oldukça zayıflatmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir