Berlin’deki Scholz-Milei görüşmesine tepki: ‘Despotlarla alışveriş olmaz’

Almanya’nın Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Başbakanı Olaf Scholz ve Güney Amerika ülkesi Arjantin’in faşist Devlet Başkanı Javier Milei, bugün başkent Berlin’de bir araya geldi. Almanya Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, görüşmeyle ilgili yazılı bir açıklama yaparken, Milei Almanya’da protestoyla karşılandı.

Scholz ve Milei, Almanya Federal Başbakanlık Binası’nda bir araya gelirken, bina yakınlarında toplanan eylemciler, ellerinde İngilizce, Almanca ve İspanyolca dövizler taşıyıp pankartlar açarak Milei’ye ve onunla görüşen Scholz’a tepki gösterdi. Eylemciler, “Milei; sen bir aslan olduğunu düşünüyorsun ama sadece faşist bir domuzsun”, “Milei yerel halklar için bir tehlikedir” ve “Despotlarla alışveriş olmaz” yazılı dövizler taşıdı.

ALMANYA: REFORMLARDA SOSYAL UYUM ÖLÇÜ OLMALI

“Milei, yerel halklara bir tehdittir” (Fotoğraf: Reuters)

AA’nın aktardığına göre, Almanya Hükümet Sözcüsü Hebestreit, yaptığı yazılı açıklamada, Arjantin’in Almanya’nın Latin Amerika’daki en önemli ekonomik ortaklarından olduğunu, iki ülkenin uzun yıllardır yakın ilişkilerle birbirine bağlı bulunduğunu söyledi.

Hebestreit, Milei ve Scholz’un ekonomi, ticaret, yenilenebilir enerji ve küresel iklimin korunması da dahil ilişkilerin tüm boyutlarını ele aldıklarını anlattı. İkilinin Arjantin’in planladığı reformlar ile halkın üzerindeki olası etkileri konusunda da fikir alışverişinde bulunduğunu söyleyen Hebestreit, Scholz’un reformlarda sosyal uyumun ve toplumsal birlikteliğin korunmasının önemli ölçüler olması gerektiğini vurguladığını aktardı.

‘ALMANYA, ARJANTİN’İN OECD ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR’

Hebestreit, görüşmede Avrupa Birliği (AB) ile yürütülen Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) anlaşmasının da ele alındığını belirterek, “Anlaşmaya ilişkin müzakerelerin süratle sonuçlandırılması gerektiği konusunda mutabık kalındı” ifadesini kullandı.

Sözcü Hebestreit, Almanya hükümetinin Arjantin’in Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) üye olmasını desteklediğini bildirdi.

Milei ve Scholz’un İsviçre’de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi’ne katıldıklarını anımsatan Hebestreit, iki liderin bu görüşmede de Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesinin Rusya’nın elinde bulunduğu konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir